„Bonum Publicum“ pataria, kaip patiems užsitikrinti aprūpintą senatvę

Aprūpinta senatvė – misija įmanoma

Skirtingais savo gyvenimo tarpsniais turime skirtingus poreikius ir galimybes. Aktyviam darbui skiriame gražiausius brandaus savo gyvenimo metus, geriausius savo gebėjimus, jėgas ir energiją. Tai – produktyviausias mūsų gyvenimo laikotarpis, kurį verta išnaudoti ne tik savo dabartinei gerovei užsitikrinti, bet ir pasirūpinti oria senatve. Pirmiausia reikėtų įvertinti, kokių pajamų, sulaukę garbingo amžiaus, norėtume. Kitas žingsnis – apgalvoti ir pasirinkti efektyvų būdą įgyvendinti savo norus.

 Jau dabar akivaizdu, kad valstybės „Sodros“ mokamos pensijos nepakanka normaliam pragyvenimo lygiui, nekalbant apie keliones, įdomesnį laisvalaikį, vasaros poilsį pajūryje. Tai patvirtina ir Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) užsakymu „Vilmorus“ atliktos Lietuvos gyventojų apklausos rezultatai: daugumos gyventojų nuomone, tinkamą pensiją turėtų užtikrinti valstybė, tačiau net 68 proc. nesitiki, kad „Sodros“ mokamos pensijos senatvėje pakaks.

„Apklausa parodė, jog esame linkę save apgaudinėti – tuo pat metu suprantam, kad „Sodros“ pensijos nepakaks, bet vis tiek manome, kad valstybė turi mumis pasirūpinti. Kol esi jaunas, atrodo, kad senatvėje nieko nebereikia ir „kaip nors išgyvensiu su tuo, ką turėsiu“. Tačiau senjorai tikrai nesutiktų su tuo, jog jiems nieko nebereikia, o bėgant metams daug kas keičiasi, tačiau noras gyventi pilnavertį gyvenimą visais amžiaus tarpsniais išlieka toks pat“, – neabejoja gyvybės draudimo UAB „Bonum Publicum“ direktorė Rasa Vasilienė-Vasiliauskienė.

Pasak specialistės, to pasiekti įmanoma ir dviračio išradinėti tikrai nereikia – Vakarų šalyse itin paplitęs pensinis draudimas yra visiškai pasiteisinęs būdas oriai gyventi senatvėje. Jis jau populiarėja ir mūsų šalyje. Pensijų draudimas – tai universali gyvybės draudimo rūšis, kadangi galima ne tik kaupti pinigus būsimai pensijai, tačiau ir drausti savo gyvybę, papildomai pasirinkti kritinių ligų draudimą, draudimą nuo nelaimingų atsitikimų mirties, traumų atveju.

Sudarydami pensijų draudimo sutartį, galime pasirinkti ir vieną iš kelių siūlomų pensijos išmokėjimo būdų: gauti visą sukauptą sumą iškart arba pasirinkti išmokų mokėjimą kas mėnesį ar kas ketvirtį, iki gyvos galvos, numatant garantuotą laikotarpį ar ne, arba tik pasirinktą metų skaičių (5, 10, 20 metų). Sutartyje gali būti numatytas garantuotas pensijos mokėjimo laikotarpis – tai reikš, kad visą šį laikotarpį pensija bus mokama pensijos gavėjui, o jam mirus, numatytą pensiją gaus jo paskirti asmenys, pavyzdžiui, sutuoktinis ar vaikai.

„Pensijų draudimas suteikia daugiau galimybių pačiam reguliuoti savo gyvenimą ir nuspręsti, kada išeiti į pensiją – pensijos mokėjimo pradžią pasirenka pats žmogus, sudarydamas draudimo sutartį ir ši data nepriklauso nuo “Sodros” senatvės pensijos mokėjimo pradžios“, – pabrėžia R.Vasilienė-Vasiliauskienė.

Pasak „Bonum Pulbicum“ direktorės, draudimo įmokos dydį, kaip ir kitas draudimo sutarties sąlygas, sutarties galiojimo metu galima keisti, atsižvelgiant į pasikeitusius savo poreikius, galimybes, gyvenimo situaciją. „Beje, priešingai nei yra manoma, pasirūpinti savo senatve nevėlu net ir sulaukus 40 ar 50 metų. Žinoma, visada geriau pradėti kaupti kuo anksčiau, bet ir per 10–20 iki pensijos likusių metų tikrai galima sukaupti solidžią pinigų sumą, juo labiau kad šiame amžiuje dažniausiai jau esame susikūrę gerovę, išauginę vaikus, daugiau lėšų galime skirti kaupimui“, – pažymi R.Vasilienė-Vasiliauskienė.

Taigi, galime rinktis – ar į šoną stumti mintis apie savo gyvenimo kokybę senatvėje, ar patiems tvarkyti savo gyvenimą ne tik brandžiame amžiuje, bet ir sulaukus gyvenimo saulėlydžio.