Supant kūdikėlį, atrodo, kad apie jo studijas mąstyti dar gerokai per anksti. Bet laikas bėga greitai… Kaip geriausiai pasirūpinti savo vaiko ateitimi, jo būsimais mokslais?
Studentui reikės finansinio pagrindo
Augindami savo vaikus, planuojame, kaip jie sėkmingai baigs mokyklą, įstos į universitetą ir įgis gerą specialybę, kuri garantuos jiems įdomų darbą bei užtikrintą pragyvenimo šaltinį. Tačiau galvodami apie tai, ne visada pamąstome, jog ne visus studentus finansuoja valstybė, o net jei ir taip, kainuoja pragyvenimas bendrabutyje ar nuomojamame bute, maistas, transporto, kitos išlaidos. O jeigu norite, kad vaikas studijuotų užsienyje, išlaidų bus dar daugiau.
Mokamų bakalauro studijų mokesčiai Lietuvos universitetuose už metus, priklausomai nuo pasirinktos studijų krypties, siekia nuo beveik 4 iki 18 tūkstančių litų. Visa bakalauro studijų programa vidutiniškai atsieina nuo 16 iki 30 tūkstančių litų. O jeigu vaikas pasirinks mediciną, odontologiją, muziką ar panašias brangiai kainuojančias studijas, jų kaina šokteli net iki 60-72 tūkstančių litų. Taigi, net ir pakankamai gerai uždirbantiems tėvams studento išlaikymas gali tapti tikru iššūkiu.
Daugiau tėvų pradeda kaupti vaikams
Pastebime, kad vis daugiau tėvų įvertina būsimas studijų išlaidas ir pradeda kaupti pinigus vaikų ateičiai. Pavyzdžiui, per pirmąjį šių metų pusmetį gyvybės draudimo bendrovėje „Bonum Publicum“ pasirašytų įmokų pagal gyvybės draudimo sutartis, skirtas kaupimui vaikams, palyginti su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu, padaugėjo daugiau nei dešimtadaliu, o vidutinė mėnesio įmoka išaugo 14 proc.
Ne tik daugiau tėvų pasirūpina vaikų ateitimi, bet ir draudžiančiųjų tėvų amžius jaunėja. Tai – labai teigiama tendencija, kadangi pinigus pradėjus kaupti anksčiau ir ilgesnį laikotarpį, kas mėnesį skiriant tą pačią sumą, iki sutarties galiojimo pabaigos savo vaiko ateičiai galima sukaupti daugiau. Pavyzdžiui, norint sukaupti studijoms reikalingą vidutiniškai 30 tūkst. litų sumą ir pradėjus ją kaupti iš karto gimus vaikui, kas mėnesį iki vaiko pilnametystės gyvybės draudimui tėvai turėtų skirti apie 130 litų. Tuo tarpu, jei minėtą sumą tėvai norėtų sukaupti per 11 metų, kas mėnesį jau reikėtų atidėti ne mažiau kaip po 230 litų. Be to, besirūpinantys savo vaikų ateitimi, gali pasinaudoti ir mokestiniais privalumais: vaikui kaupiant ne mažiau kaip 10 metų ir jei sukauptą sumą jis gauna baigęs mokyklą (iki 26 m.), išmokama suma yra neapmokestinama.
Kaip efektyviai pasirūpinti vaiko ateitimi
Draudimo bendrovė siūlo du specialiai vaikų ateities kaupimui pritaikytus draudimo produktus: „Vaikų saugios ateities draudimą” ir „Studijų draudimą”. „Studijų draudimas“ ypač patrauklus mėgstančioms planuoti mamoms, nes jos pačios gali numatyti, kokios garantuotos sumos ir kokiu periodiškumu bus išmokėtos jų būsimiems studentams – ar kas mėnesį, kas ketvirtį, ar metinė stipendija, o galbūt prireiks ir visos sukauptos sumos iš karto. Be to, ta pačia sutartimi tiek vaikus, tiek tėvus galima apdrausti nuo traumų. „Vaikų saugios ateities draudimo“ produktas sukurtas investicinio draudimo pagrindu, kuomet kaupiami pinigai investuojami, ir galutinis rezultatas priklauso nuo investicijų sėkmingumo. Ši draudimo rūšis taip pat leidžia pasirinkti išskirtines apsaugas vaikams – draudimą nuo vaikų kritinių ligų.
Nors produktai skirtingi, abiejų tikslas yra tas pats – pasirūpinti savo vaiko ateitimi. Svarbu, kad vaiku bus pasirūpinta net ir skaudžiausios nelaimės atveju – nelikus vieno iš tėvų, vaikui ir toliau draudimo bendrovės sąskaita būtų kaupiami pinigai, o sutartu laiku vaikas turės sukauptą pinigų sumą, skirtą jo mokslui ar studijoms aukštojoje mokykloje.