Lietuvos banko specialistai kaupiantiems pensijai pataria išsaugoti ramybę

Dauguma „Bonum Publicum“ klientų yra pasirašę investicinio draudimo sutartis ir dėl neigiamo koronaviruso poveikio finansų rinkoms, lemiančio krentančias investicinių vienetų kainas, susiduria su klausimu, ką daryti su jų turimomis sutartimis. Norėtume savo klientams patarti nepriimti skubotų, emocijomis paremtų sprendimų, o situaciją vertinti iš ilgalaikės perspektyvos.

Kadangi gyvybės draudime investavimo ir kaupimo logika bei procesas yra panašūs kaip pensijų fonduose, pateikiame Lietuvos banko specialistų įžvalgas apie sukaupto turto verčių sumažėjimą pensijų fonduose dėl neigiamo pandemijos poveikio pasaulio ekonomikai bei šių pokyčių vertinimo rekomendacijas.

Lietuvos banko išplatintame pranešime teigiama, kad kaupiančių pensijų fonduose sukaupto turto vertės sumažėjimą daugiausiai nulėmė akcijų kainų svyravimai biržose. „Vis dėlto ilgojo laikotarpio duomenys rodo, kad grąža akcijų biržose yra teigiama, t. y. nors per krizes ar rinkų nuosmukio laikotarpius akcijų kainos krinta, bėgant laikui jos grįžta į buvusį lygį ir toliau kyla“, – sako banko atstovai.

Anot specialistų, šių metų pradžia nėra pirmas kartas Lietuvos pensijų kaupimo istorijoje, kai per trumpą laiką smarkiai nukrinta pensijų fonduose sukaupto turto vertė. „Panašiai įvyko ir prieš 12 metų, 2008 m., – tais metais II pakopos pensijų fondų grąža buvo neigiama ir siekė beveik 20 proc. Tačiau jau 2009 m. metinė grąža viršijo 17 proc. ir teigiama metinė grąža vyravo iki 2017 m. pabaigos, o pernai metinė grąža buvo rekordinė ir siekė beveik 20 proc.“, – sakoma Lietuvos banko pranešime.

„Šiuo metu, kai akcijų kaina rinkose krinta, gali kilti pagunda sumažinti investavimo riziką ir savo sukauptas lėšas perkelti į mažesnę riziką turinčius pensijų fondus. Vis dėlto šitaip elgtis nepatariama – jau sukaupti pensijų fondų vienetai būtų parduoti už mažesnę kainą, nei ji buvo įsigijimo metu, dėl to patirtumėte nuostolių, kurių gali pavykti išvengti, kai akcijų rinkos ims augti ir pensijų fondų vienetų vertė vėl pradės kilti“, – aiškina bankas.

Lietuvos banko atstovai taip pat pabrėžia, kad periodinis investavimas yra naudingas, nes leidžia investuoti visais ekonomikos ciklais. „Būtent dabar pensijų fondų valdytojai turi galimybę akcijas pirkti pigiau, tikėdamiesi, kad ateityje šių akcijų kaina kils ir duos teigiamą grąžą – dėl šių priežasčių nepatariama stabdyti periodinio investavimo“, – teigiama pranešime.

Visą straipsnį galite perskaityti Lietuvos banko interneto svetainėje, paspaudę šią nuorodą.