Tvarios investicijos – nauda ir verslui, ir visuomenei, ir klimatui

„SB draudimas“ dalį investicijų nukreipia į daug potencialo turinčius tvarius fondus

Pranešimas žiniasklaidai, 2021-08-31

Gyvybės draudimo bendrovė „SB draudimas“ keičia turimų klientams siūlomų gyvenimo ciklo (GC 2035 – 2055) investavimo krypčių sudėtį, į jas įtraukiant aukštą ESG (aplinkos, socialinis, valdymo) reitingą turinčius fondus.

Besikeičiančiame pasaulyje tvarumas jau nebėra vien tik skambus žodis, šiandien tai būtinybė. Tiek verslai, tiek finansų įstaigos, atliepdamos visuomenės lūkesčius ir vadovaudamosi Europos žaliuoju kursu, keičia savo strategijas tvarumo link.

Šiemet Lietuvos bankų asociacijos užsakymu bendrovės „Spinter“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad nemažai daliai žmonių rūpi jų naudojamų finansinių produktų tvarumas – 42 proc. Lietuvos gyventojų norėtų, kad jų pinigai būtų „įdarbinami“ finansuojant gamtai draugiškus verslus.

Kad jaunesnės kartos klientams vis svarbiau tampa ne tik tokie praktiniai dalykai, kaip draudimo administravimo mokesčiai, bet ir vertybiniai aspektai, pavyzdžiui – investavimo krypčių tvarumas, sutinka ir „SB draudimo“ vadovas Saulius Jokubaitis.

„Matome, kad klientams tampa vis svarbiau ne tik grąža, kurią uždirbs jų investicijos, bet ir kaip ši grąža yra uždirbama, kokį poveikį investuotojo kapitalas turi aplinkai. Kitaip tariant, vis daugiau žmonių vertina, kad jų finansiniai pasirinkimai taip pat prisideda prie tvarumo. Taigi gyvenimo ciklo filosofija paremto investicinio draudimo portfelio dalį keičiame tvariomis investicijomis, kurios padeda skatinti aplinkos apsaugą, teigiamus socialinius pokyčius, efektyvią įmonių valdyseną“, – sako S. Jokubaitis.

Renkantis naująsias investavimo kryptis, didžiausias dėmesys buvo skiriamas tokiems kriterijams, kaip fondo sudėties įvairovė, valdomas turtas, likvidumas, maksimaliai didinamas ESG veiksnių poveikis, mažinamas anglies dioksido (CO2) ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, tvarus požiūris siekiant verslo augimo.

Tikisi didesnės grąžos

Tvarus investavimas užtikrina, kad įmonės būtų vertinamos ne tik pagal trumpalaikę finansinę grąžą, o būtų atsižvelgiama ir į jų indėlį, siekiant visuomeninių ir aplinkosauginių tikslų. Tačiau „SB draudimo“ investicijų valdytojos „INVL Asset Management“ portfelių valdytojas Arvydas Jacikevičius sako, kad tai nereiškia, jog finansinė grąža tampa antraeiliu dalyku.

„Tiesa, kad kol kas ESG fondų istorija trumpa ir rinkoje girdisi viena kitai smarkiai prieštaraujančios nuomonės, kokia bus jų grąža ilguoju periodu. Tačiau pastarasis laikotarpis buvo itin palankus tvarioms investicijoms ir nors praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų, dauguma ekspertų sutinka, kad įmonės, kurios valdomos atsižvelgiant į ESG kriterijus, yra ekonomiškai sėkmingesnės“, – sako A. Jacikevičius.

Anot jo, pasaulinės tendencijos taip pat rodo, kad tvarios investicijos jau kuris laikas yra integruotos į investavimo sprendimų priėmimą ir strategijas – lėšos nukreipiamos ten, kur matomas potencialas žalumo srityje, verslo polinkis keistis, o į sektorius, kurie nėra tvarūs (pvz., iškastinis kuras, azartiniai lošimai ir pan.), investuoti atsisakoma.

„Tvarumas tampa itin svarbiu kriterijumi ir investicijų valdytojams, todėl tam pakankamai dėmesio skiriančios įmonės gali įgyti konkurencinį pranašumą ir pritraukdamos investicijas, užsitikrinti ilgalaikę ekonominę sėkmę. Įmonių, kurios gerai tvarkosi pagal ESG kriterijus, investuotojų ratas augs, o didėjanti paklausa, tikėtina, kels ir akcijų kainas“, – sako A. Jacikevičius.

Šiuo metu „SB draudimas“ siūlo 15 investavimo krypčių, iš kurių dalis nukreiptos į mažiau rizikingas obligacijas, o norintys prisiimti daugiau rizikos, bet su galimybe uždirbti didesnę grąžą, gali investuoti į akcijas. Gyvenimo ciklo kryptis valdo profesionalūs valdytojai – pasirinkus vieną šių krypčių, investavimo rizika palaipsniui keičiasi (artėjant draudimo sutarties pabaigai, rizikos lygis mažėja). Taip pat investicijas galima rinktis pagal regionus, pvz., JAV rinka, Europa, Kinija, Taivanas ir kt.

Šių metų pirmojo pusmečio pabaigoje „SB draudimas“ draudėjų, pasirinkusių investicinį draudimą, investicijų portfelis sudarė 28 mln. EUR, per metus jis augo 25 proc.