Vaikų kritinės ligos – ką daryti, kad netektų eiti ištiesus ranką…

Atrodė, kad šiuolaikinės civilizacijos laimėjimai, didžiulė medicinos pažanga išgelbės mūsų vaikus nuo ligų ir kančių. Deja, priešingai – aplinkos tarša, chemijos produktų paplitimas, netinkamas antibiotikų vartojimas, netaisyklinga mityba, nekokybiškas maistas ir netinkamas gyvenimo būdas skatina sudėtingų ligų plitimą ir pasunkina seniai žinomas.

Sprendimas – vaikų kritinių ligų draudimas

Dauguma vaikams būdingų ligų šiandien sėkmingai įveikiamos, laiku diagnozavus ir tinkamai gydant. Tačiau vien tik medicinos galimybių ir valstybės paramos dažnai nepakanka. Sergantį vaiką nuolat slaugyti ir globoti tenka jų artimiesiems – tėvams, seneliams. Jiems, be sunkių psichologinių išgyvenimų, tenka susidurti ir su finansinėmis problemomis, nes vienam iš tėvų paprastai tenka palikti darbą, skirti visą savo laiką ligoniuko slaugai, netenkama pajamų, o kur dar reikalingos lėšos įvairioms gydymo priemonėms, reabilitacijai, kitiems dalykams, kuriuos ne visada kompensuoja valstybė.

Sergančių vaikų tėvams ir asociacijoms į pagalbą ateina įvairūs labdaros ir paramos fondai, verslo įmonės, privatūs asmenys. Vis dėlto tapti prašytoju nėra nei malonu, nei paprasta. Vienas iš galimų sprendimų – tai vaikų kritinių ligų draudimas. Žinoma, šis draudimas neapsaugos nuo pačios ligos, tačiau vaikui susirgus, palengvins šeimą užgriuvusią finansinę naštą gydant, slaugant ir prižiūrint vaiką.

Finansinė parama tėvams

Gyvybės draudimo bendrovė “Bonum Publicum” dar 2004 m. pirmoji iš Lietuvoje veikiančių gyvybės draudimo kompanijų pradėjo drausti nuo 12 vaikams būdingų sunkių ligų, tokių kaip bronchinė astma, bakterinis meningitas, raumenų distrofija, cukrinis diabetas, vėžys, paralyžius, encefalitas, motorinių neuronų liga ir kitų.  Jeigu gyvybės draudimo sutartyje yra numatytas draudimas kritinių ligų atveju, apdraustajam susirgus viena iš jų, draudimo bendrovė išmokės sutartą sumą.

Pasak gyvybės draudimo bendrovės „Bonum Publicum“ direktorės Rasos Vasilienės-Vasiliauskienės, teikti šią paslaugą prieš daugiau nei dešimtmetį pradėta atsižvelgus ir į užsienio šalių praktiką, ir į realią situaciją Lietuvoje.

„Konsultavomės su pediatrais, parinkome tas kritines ligas, kuriomis dažniausiai susergama vaikystėje arba paauglystėje. Daugelio šių ligų gydymas kainuoja didelius pinigus, kurių tokiais atvejais paprastai pritrūkta, nes vienam iš tėvų tenka palikti darbą ir visą laiką skirti vaiko priežiūrai. Valstybės skiriamų pašalpų ir pensijų ligos atveju toli gražu nepakanka normaliam nei suaugusiųjų, nei vaikų gydymui, tad verta pasitelkti papildomą draudimą. Tėvai, turintys vaikų kritinių ligų draudimą, ištikus tokiai nelaimei, finansiškai yra mažiau pažeidžiami, tad ir savo vaikams gali parūpinti gydymo priemonių, įvairių papildomų procedūrų, kurių valstybė nekompensuoja. Pasitelkus visas įmanomas priemones, galima greičiau stabilizuoti šeimos gyvenimą ir drauge įveikti kilusius sunkumus”, – sakė R. Vasilienė-Vasiliauskienė.

Dažniausios ligos – I tipo diabetas ir vėžys

Vaikų kritinėmis ligomis yra didesnė tikimybė susirgti jaunesnio amžiaus vaikui. Bendrovės „Bonum Publicum” statistika rodo, kad tėvai tai supranta ir jau nuo mažens pasirenka vaikams vaikų kritinių ligų draudimą.

„Vaikų iki 5 m. amžiaus grupėje beveik 60 proc. tėvų pasirenka savo vaikams vaikų kritinių ligų draudimą, vidutinė draudimo suma siekia 2500 eurų, tuo tarpu amžiaus grupėje nuo 10 m. šis dalis siekia 30 proc., vidutinė draudimo suma –2100 eurų. Tarp klientų yra ir tokių, kurie tokioms situacijoms pasirinko dar didesnę finansinę apsaugą: didžiausia pasirinkta suma siekia net 29000 eurų“, – vaikų kritinių ligų draudimo tendencijas apžvelgė R. Vasilienė-Vasiliauskienė.

Pasak direktorės, finansinė parama užklupus sunkiai vaiko ligai, itin aktuali ir su šiais atvejais nuolat tenka susidurti. „Bonum Publicum“ duomenimis, 40 proc. atvejų, kuomet buvo mokama išmoka dėl vaikų kritinės ligos, apdraustieji vaikai susirgo I tipo cukriniu diabetu, 30 proc. atvejų – vėžiu. Didžiausia sumokėta išmoka buvo 2900 eurų vaikui susirgus vėžiu.

„Bonum Publicum” draudžia vaikus  nuo 3 iki 18 metų amžiaus. Pasirinkus šį draudimą, jis galioja vaikui iki 20 m. amžiaus. Nuo 18 m. vaikui jau galima pasirinkti suaugusiųjų kritinių ligų draudimą.